W toku egzekucji należności prowadzonej przez komornika zdarzają się sytuacje, że dłużnik egzekwowany ma możliwość wyboru między świadczeniami, które powinien spełnić, a nie dokonał jeszcze tego wyboru. W takich wypadkach komornik rozpoczyna egzekucję mającą na celu zaspokojenie należności wierzyciela.
Zgodnie z artykułem 798 kodeksu postępowania cywilnego, wierzyciel może wnieść do komornika o wyznaczenie dłużnikowi adekwatnego terminu na podjęcie decyzji, które z alternatywnych świadczeń chce spełnić. Gdy termin ten upłynie, a dłużnik decyzji nie podejmie (nie musi tego zaniechać celowo, ustawa tego nie wymaga), prawo do wyboru świadczenia przechodzi na wierzyciela.
Dłużnik może wybrać świadczenie w tzw. zobowiązaniach przemiennych. Mówi o nich art. 365 kodeksu cywilnego. Istota takiego zobowiązana sprowadza się do tego, że dłużnik ma spełnić któreś z co najmniej dwóch świadczeń alternatywnych. Wyboru można dokonać przez samo spełnienie któregoś z nich.
Komornik ma obowiązek wyznaczenia dłużnikowi siedmiu dni na wybór świadczenia. Jeśli w tym okresie dłużnik podejmie decyzje, wierzyciel powinien wskazać komornikowi jaki przedmiot świadczenia (np. sumę pieniędzy, rzecz itp.) wybrał dłużnik. Jeśli termin upłynie bez rezultatu, komornik zawiadomi wierzyciela, że stał się uprawniony do wyboru. Wybór wiąże komornika (par. 120 rozporządzenia w sprawie czynności komorniczych).